Kuinka paljon myynnistä oppii 3 kk:n harjoittelussa - Miran kokemus

Mira suoritti myynnin ja markkinoinnin tradenomin 3 kuukauden ammatillisen harjoittelun Kuopion toimistollamme. Miran myyntitaidot sisälsivät harjoittelun alussa vain koulussa käydyt teoriat, joten lähdimme vauhdilla sukeltamaan myynnin maailmaan.
Myyntityöhön asiakaspalvelutaustalla
- Lähden jokaiseen työpäivään muistaen tavoitteeni, joka on tasalaatuisen tuloksen tekeminen. Asetan päivälle minimitavoitteen ja ajatellen, että kaikki sen ylittävä on kehitystä. On normaalia, että myyntitulokset vaihtelevat päivittäin, joten tämä malli pitää innostukseni yllä.
- Myyntityö on siitä erilaista asiakaspalveluun verrattuna, että myyjä tulee asiakkaan luokse. Asiakasta pitää monesti perehdyttää enemmän myytävään tuotteeseen/palveluun. Myyntitilanteeseen lähdetään aina ajatuksella, että kauppa tulee, ja ollaan varmoja siitä mitä tehdään.
#vinkki 1: Sinulla täytyy olla halu oppia ja kehittyä, jotta onnistut myynnissä.
Jatkuvaa oppimista ja itsensä kehittämistä
- Myynnissä olen kehittynyt itsevarmemmaksi. Sanavalmiuden oppi vasta käytännössä. Teoria opetti mitä sanoa, mutta käytäntö näytti miten sanoa. Tässä muutama asia, joissa olen huomannut huomattavasti kehitystä:
- Asiantuntijuus myytävää palvelua kohtaan on parantanut reaktionopeutta asiakkaan esittämiin kysymyksiin
- Vasta-argumenttien nopeampi ja täsmällisempi esittäminen
- Oleellisten asioiden poimiminen asiakkaan sanomisista
- Rohkeus ehdottaa asiakkaalle kauppaa 2–3 kertaa
- Osaan jatkuvasti poimia paremmin puheestani yksityiskohtia, joiden kautta pystyn kehittämään itseäni myyntitilanteisiin. Tämän kokemuksen varjolla osaa myös jo vaatia itseltään enemmän.
#vinkki 2: Haasta itseäsi. Oppiminen nopeutuu harjoittelun edetessä, ja epäonnistumiset kuuluvat kehittymiseen.
Myyjältä löytyy aina kehitettävää
- Vaikeimmaksi asiaksi myynnissä koen edelleen sen, jos asiakas sanoo heti: "En ole kiinnostunut." Näissä tilanteissa on erittäin hankala heittää vasta-argumenttia, kun asiakas antaa niukasti tietoa. Tällöin on kokeiltava saada asiakkaasta enemmän irti, ja lähteä rohkeasti etenemään spiikin mukaisesti. Tuli kauppaa tai ei, asiakkaalle täytyy jäädä hyvä kuva brändistä.
Myyntitiimi lisämotivaattorina
- Kuopion myyntitiimiä kuvailisin tsemppaavaksi. Tiimiläisten läsnäolo lisää työn viihtyvyyttä, vaikka soittaminen onkin itsenäistä. Suurin motivaatio itselle tulee omien tulosten ylittämisestä ja onnistumisista.
- Muiden myyjien kanssa tulee useasti keskusteltua omista asiakastilanteista, ja tykkään myös kuunnella heidän kokemuksiaan. Normaalisti keskustelu pyörii hankalien, että hauskojen asiakastilanteiden ympärillä.
#vinkki 3: Kuvittele myyntiä tehdessä itsesi asiakkaan rooliin, "Minkälaisen myyntikohtaamisen itse haluaisit?"
Arvokas myyntikokemus tulevaisuuteen
- Tiivistettynä kuvailisin harjoittelua opettavaisena ensikosketuksena myyntityöhön. Ajatuksena se jännitti, ja ajattelin ennen, ettei minusta olisi siihen. Harjoittelu kuitenkin todisti tämän toiseksi.
- Ymmärrän nyt mistä myynti koostuu, ja mitä kaikenlaisia taitoja se vaatii. Koen, että myyntiosaamisesta on apua tulevaisuudessakin eri asiakastilanteissa, vaikka en varsinaista myyntiä tekisikään. Nykyään arvostan myyntityötä ylipäätään enemmän, ja näen myynnin alana, jossa on rajattomat kehittymismahdollisuudet.
Myyntivalmentajan kommenttia kehittymisestä
Tässä vielä lyhyesti Kuopion myyntivalmentajan Akselin kommenttia Miran kehittymisestä harjoittelussa. Akseli on ollut vastuussa Miran valmentamisesta, ja tätä kautta oppimisesta ja onnistumisista.
- Miran myynti on lähtenyt käyntiin todella hyvin, ja erittäin normaaliin tapaan. Myyntiin kuuluu, että alussa myyntitulosten käyrä näyttää hieman vuoristorataa, mutta kokonaisuudessaan ollaan koko ajan noustu ylöspäin. Usein haasteeksi tulee alkuinnostuksen jälkeen innostuksen ylläpitäminen, mutta tämänkin jälkeen Mira on onnistunut pitämään myyntitulokset tasaisina.
- Kaikkien myyjien kanssa käydään keskustelut viikottain. Kuunnellen Miran tekemistä ja hänen kanssaan keskustellen huomaa, että ehdottomasti on tullut lisää myynnillisyyttä, verraten alun totuttuun asiakaspalvelijan rooliin. Lisäksi tuotetietoisuus on kehittynyt huomattavasti.
Sinua saattaa kiinnostaa myös
Ensimmäistä kertaa myyntityössä - Miran asiakaskohtaamiset kuluttajamyynnissä
Harjoittelupaikka hakusessa?
Kysy lisää: Janiina Kekkonen, 044 526 4462, janiina.kekkonen@mjdynastia.fi
tai
Kerro meille itsestäsi jättämällä harjoitteluhakemus!